გაკვეთილის თემა
|
ოქსიდები
|
მიზანი
|
ქიმ.VIII.9. მოსწავლეს
შეუძლია არაორგანულ
ნაერთთა ძირითადი
კლასების დახასიათება.
· ასხვავებს
ერთმანეთისგან
ოქსიდებს,
მჟავებს,
ფუძეებს
(ტუტეებს)
და
მარილებს,
ადგენს
მათ
ფორმულებს;
· მსჯელობს და ასკვნის,
რომ
ფუძე
ოქსიდს
შეესაბამება
ფუძე,
მჟავა
ოქსიდს
_ მჟავა;
· მსჯელობს
ნაერთთა
კლასებს
შორის
ურთიერთკავშირსა
და
ურთიერთგარდაქმნაზე,
ადგენს
ზოგად
მარტივ
სქემებს
(მაგ.,
M MO (MOH)n ...).
|
აქტივობები
|
1. კითხვებზე პასუხი.
2. სახელმძღვანელოზე მუშაობა
3. სადემონსტრაციო ცდების
ანალიზი
|
გამოყენებული თვალსაჩინოება
|
ოქსიდების ნიმუშები ტაბულები
სინჯარები ინდიკატორები ქიმიური
ჭიქები წყალი
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
საორგანიზაციო საკითხები
მოსწავლე პასუხობს
კითხვას: რამდენ კლასად იყოფა
ნივთიერებები?
გაკვეთილის გამოკითხვა, ახალი მასალის თემის გაცნობა.
გაკვეთილის მიზნის გაცნობა
ახალი მასალის კითხვები დაასახელეთ ნაერთთა კლასები განმარტეთ რა არის ოქსიდი
სახელმძღვანელოს გამოყენებით
განმარტეთ რამდენ ჯგუფად
იყოფა ოქსიდები რა არის ფუძე
და რა არის
მჟავი ოქსიდები
ვატარებთ სადემონსტრაციო ცდებს
ფუძე ოქსიდის წყალთან
ურთიერთქმედება მოსწავლე აანალიზებს შედეგს
იდიკატორის გამოყენებით ასკვნის მიღებული
ნივთიერება არის ტუტე
გამოაქვს დასკვნა მსჯელობს მჟავა ოქსიდების
შესახებ გამოთქვავსვარაუდს მჟავა
ოქსიდის წყალთან ურთიერთქმედების შესახებ
ვარაუდს ვამოწმებთ სადემონსტრაციო ცდით
მიღებულ ნივთიერებას აღმოვაჩენთ იდიკატორით
საშინაო დავალების დანიშვნა
პარაგრაფი სავარჯიშოები წერითი
დავალებების გაანალიზება
მოსწავლეთა შეფასება
ახალი მასალის განმტკიცება მოსწავლეებთან დამშვიდობება ზარის
დარეკვის შემდეგ
|
მასწავლებლის ბლოგი
ვაჟაფშაველას სახელობის ქ თბილისის 87 საჯარო სკოლის მასწავლებელი
Tuesday, March 31, 2015
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Posts (Atom)